خانه عقیق
  • خانه عقیق
  • خانه عقیق
  • خانه عقیق
  • خانه عقیق
  • خانه عقیق
  • خانه عقیق
  • خانه عقیق

عقیق

گوهر زیبا و نیمه قیمتی عقیق یا agate stone

عقیق-عقیق یمنی-عقیق یمنی اصل-عقیق سبز-عقیق قرمز

عقیق شجر-عقیق-عقیق یمنی-عقیق یمنی اصل-عقیق سبز-عقیق قرمز  عقیق شجر-عقیق-عقیق یمنی-عقیق یمنی اصل-عقیق سبز-عقیق قرمز

تعداد

  • شرایط خدمات - قابل ویرایش در پیکربندی ماژول ضمانت مشتری شرایط خدمات - قابل ویرایش در پیکربندی ماژول ضمانت مشتری
  • شرایط حمل و نقل - قابل ویرایش در پیکربندی ماژول ضمانت مشتری شرایط حمل و نقل - قابل ویرایش در پیکربندی ماژول ضمانت مشتری
  • شرایط عودت - قابل ویرایش در پیکربندی ماژول ضمانت مشتری شرایط عودت - قابل ویرایش در پیکربندی ماژول ضمانت مشتری

عقیق (کلسدونی)

عقیق یک سنگ نواری متحد المرکز مانند صدف از کلسدونیها ست و گاهی دارای مواد اوپال میباشد .نوارها در یک رنگ و یا در رنگهای مختلف هستند . بسیاری از عقیق های موجود بیرنگ بوده و توسط متخصصان رنگ میشوند .نام عقیق (agate) از نام رودخانه achates در سیسیل که اکنون drillo نامیده میشود گرفته شده است.

عقیق ها به شکل توپ و یا بادامی شکل در سایزهای کوچک اینچی تا چندین یاردی دیده میشوند.نوارها به وسیله تناوب در بلورسازی شکل گرفته اند .گاهی مواقع هنگام تشکیل عقیق درون آن توخالی شده و با کریستال کوارتز که به آن ژئود گفته میشود و بسیار زیبا هستند.

آماتیست ژئود

عقیق به حالت توده های گره خورده در صخره سنگهای گدازه های آتشفشانی یافت میشود . وقتی صخره ها شکاف میخورند عقیق ها با طرح ها و رنگ های واقعا شگفت و لایه های متنوع ظاهر می شوند . عقیق به اشکال متنوعی تشکیل میشود .

عقیق هایی به شکل برج و بارو 

عقیق خزه ای (سنگ موکا )

عقیق شجر (نوعی عقیق است که هنگام تشکیل اکسید آهن یا هیدروکسیدها و یا منیزیم تشکیل تصاویری رشته ای مانند درخت را میدهند )(Dendritic Agate Stone)

عقیق شجر-عقیق-عقیق یمنی-عقیق یمنی اصل-عقیق سبز-عقیق قرمز   عقیق شجر-عقیق-عقیق یمنی-عقیق یمنی اصل-عقیق سبز-عقیق قرمز   عقیق شجر-عقیق-عقیق یمنی-عقیق یمنی اصل-عقیق سبز-عقیق قرمز

این عقیق یک نسخه بیرنگ یا خاکستری متمایل به سفید عقیق و با شکل ظاهری درخت یا سرخس است . در زبان یونانی به معنی شبیه درخت (tree like) میباشد .برخلاف ظاهرشان این عقیق ها هیچ ارتباطی با دنیا موجودات زنده ندارند و ناخالصی ها مانند بلورهای یخ روی شیشه پنجره در زمستان هستند. در اثر شرایط جوی محلولهایی ایجاد مشود و در ترکهای ظریف همجوار با این سنگ ها بتدریج کریستالیزه شده و تشکیل اشکال گوناگونی میدهند.

معادن مهم این سنگ در برزیل - هند و آمریکا و معدن عقیق بایگ در ایران میباشد.

چوب عقیق شده (همان چوب عقیق شده است که تمام اجزا آن به عقیق تبدیل شده)

 عقیق شجر-عقیق-عقیق یمنی-عقیق یمنی اصل-عقیق سبز-عقیق قرمز  عقیق شجر-عقیق-عقیق یمنی-عقیق یمنی اصل-عقیق سبز-عقیق قرمز

به احتمال زیاد  مشهورترین منطقه عقیق دار یمن و آلمان است . اکنون عقیق از سنگهای رسوبی اروگوئه و برزیل استخراج و توزیع میشود . عقیق خزه ای از مناطق هندوستان ، چین و آمریکا و مشهورترین چوب های عقیق شده از جنگل های سنگ شده آریزونای آمریکا و همچنین از مکزیک ، ماداگاسکار ، ایتالیا ، مصر ، هند ، چین و اسکاتلند استخراج میشود .

عقیق ها رنگهای مختلفی دارند. تغریبا از سفید تا سیاه رنگ

نکته : عقیق سیاه رنگ را انیکس نیز می نامند (onyx agate)

اغلبا اونیکس دارای نوارهای رنگی میباشد.

عقیق سلیمانی-عقیق شجر-عقیق-عقیق یمنی-عقیق یمنی اصل-عقیق سبز-عقیق قرمز

عقیق سبز کمیاب است ، نیمه شفاف و گرانترین نوع کلسدونی که نزد رومیان و یونانیان باستان سنگ تزئینی بوده است . رنگ این کانی از عنصر نیکل است که در معرض آفتاب رنگ آن کاهش میابد . گاه این سنگ با جید مرغوب اشتباه میشود . معدن عقیق سبز در لهستان ، چک و اسلواکی قرار داشت و احتمالا تمام شده  و لی از سال 1965 بهترین و با کیفیت ترین آن در کوئیزلند استرالیا یافت میشود . دیگر ذخائر آن در کوههای اورال روسیه ، کالیفرنیای آمریکا و اطریش قرار دارد .

نکته مهم : نوع دیگر عقیق سبز ، پراز است که تیره تر و بسیار نایاب است.

عقیق سلیمانی-عقیق شجر-عقیق-عقیق یمنی-عقیق یمنی اصل-عقیق سبز-عقیق قرمز

کارلنیان (carnelian):

یکی دیگر از گونه های عقیق کارنلیان یا کرنلین نامیده میشود. سنگی نیمه شفاف از نوع کلسدونی نارنجی مایل به سرخ است .تنوع رنگ آن مربوط به اکسید آهن است . بهترین نوع این عقیق در هند یافت میشود که در معرض آفتاب رنگ قهوه ای آن تبدیل به قرمز میشود . عمده کارنلینهای موجود در بازار کلسدونیهای رنگ شده برزیل و ارگوئه میباشد.

عقیق سلیمانی-عقیق شجر-عقیق-عقیق یمنی-عقیق یمنی اصل-عقیق سبز-عقیق قرمز عقیق سلیمانی-عقیق شجر-عقیق-عقیق یمنی-عقیق یمنی اصل-عقیق سبز-عقیق قرمز

عقیق خزه ای

عقیق خزه ای ، بیرنگ و جز کلسدونیهاست و با ناخالصی های کلرایت در اشکال خزه ای شکل دیده میشود . و به همین جهت این نام زا برای این نوع عقیق انتخاب کرده اند.

عقیق خزه ای-عقیق سلیمانی-عقیق شجر-عقیق-عقیق یمنی-عقیق یمنی اصل-عقیق سبز-عقیق قرمز

عقیق بی رنگ را برای زیبایی بیشتر رنگ میکنند - برای قرمز رنگ کردن آن ، عقیق را داخل محلولی از نیترات آهن قرار داده و حرارت میدهند که با تغییر در غلظت محلول و درجه حرارت میتوان انواع رنگ های قرمز را حاصل نمود . البته عقیق زرد رنگ را بدون استفاده از مواد رنگ زا و فقط به وسیله حرارت دادن به رنگ قرمز تبدیل می کنند. همچنین برای زرد رنگ کردن آن عقیق را ابتدا در اسید هیدروکلریک قرار داده و پس از اشباع به آرامی حرارت می دهند . برای سبز کردن آن نیز عقیق را در محلول نمک کرم یا محلول نیترات نیکل اشباع کرده و حرارت می دهند . البته عقیق سبز بسیار به یشم شبیه بوده و تشخیص آن ها از یکدیگر سخت است .

خواص و فواید 

عقیق دارای طبعی گرم و مرطوب است و از دیرباز ، قبایل و ملل کهن جهان ، عقیق را سنگ مقدسی دانسته و آن را از خود دور نمی کرده اند.

عقیق برای حفظ انسان در بلایا و حوادث به ویژه در جنگ ها کاربرد داشته است و برای افزایش درآمد و رونق کسب . کار و آسان شدن کارها بسیار مفید است .

عقیق برای جلوگیری از خونریزی شدید ، به ویژه برای زنان بسیار فایده دارد. همچنین برای تقویت نقاط مختلف بدن و برقراری تعادل و هماهنگی در آنها مفید است . عقیق انرژی فراوان دارد و علاوه بر زدودن انرژی های منفی از محیط ، سبب پاک سازی هاله ، از انرژی منفی میگردد .

محمد آریا

مرجع خاص

نقد

نوشتن یک نقد

عقیق

گوهر زیبا و نیمه قیمتی عقیق یا agate stone

عقیق-عقیق یمنی-عقیق یمنی اصل-عقیق سبز-عقیق قرمز

عقیق شجر-عقیق-عقیق یمنی-عقیق یمنی اصل-عقیق سبز-عقیق قرمز  عقیق شجر-عقیق-عقیق یمنی-عقیق یمنی اصل-عقیق سبز-عقیق قرمز

نوشتن یک نقد

16 محصول مرتبط در همین شاخه: