لاجورد

لاجورد

لاجورد سنگ آبی رنگی است....

لاجورد سنگ آبی رنگی است که ترکیب شیمیایی آن شامل فسفات آب‌دار طبیعی آلومینیوم، آهن، منیزیمو کلسیم می باشد. و یا به عبارت دیگر ترکیبی از لازورایت، کلسایت، پایرایت و دایپوسیت می باشد. این سنگ به خاطر سختی و رنگ آبی خوش‌رنگ موسوم به لاجوردی اش در جواهرسازی به عنوان نگین به کار می‌رود.

لاجورد

لاجورد سنگی است متشکل از چند کانی متفاوت نظیر لازوریت - سودالست - هایوئین ، کلسیت و پیریت و بنا بر چنین ترکیبی حتما رنگ بندی متفاوتی نیز خواهد داشت. ذر زبان عربی و لاتین به معنی سنگ آبی است. عامل رنگ آبی لاجورد سولفور است.سنگ لاجورد همراه با لکه های سفید کلسیت و دانه های طلایی رنگ پریت بهترین کیفیت لاجورد را دارا است.هنگام تراش لاجورد بوی خاصی از آن متصاعد میشود که مربوط به آهک است.

این کانی از دیر باز مورد استفاده اقوام و ملل مختلف بوده ، منجمله نقاب معروف توتانخامن مربوط به اقوام مصری است. که ترکیب فیروزه و لاجورد است. در گذشته مردم بر این باور بوده اند که سنگ لاجورد  صاحب خود را از بلا مصون میدارد.

لاجورد در دوران هخامنشی به نام  "کبوتکه" نامیده می شده و در میان ایرالنیان نیز مورد استفاده قرار میگرفته است..در دوره ساسانى هم مصرف لاجورد زياد بود. سقف تيسفون و همچنين مجسمههاى مختلف را از لاجورد ساخته شده است.

معدن بدخشان در گذشته جز سرزمین ایرانیان بوده است .

لاجورد

معدن سر سنگ بدخشان واقع در دره کوه کوکچا افغانستان از مهمترين٬ مشهورترين و بهترين معدنهای لاجورد جهان است که حداقل از 6500 سال پيش تا کنون٬ بدون وقفه مورد بهره بردارى قرار گرفته است.

امروزه لاجورد مصنوعی نیز تولید میشود که از نوع طبیعی آن نرم تر و ماده اصلی آن لازوریت است و یکی از راههای تشخیص اصلی بودن آن عنصر پریت در کانی است. و در واقع ارزشمن تر است.

لاجورد

این کانی را یا با حرارت دادن و یا رنگ کردن، بهبود رنگ میدهند. 

لاجورد به محلول ها - فشار ضربه حساس است و بهتر است قبل از انجام کارهای روزانه کناری گذاشته شود . اسپینل دانه ای مصنوعی با اکسید کبالت رنگ می شود - ناخالصی های ظریف و طلایی آن شبیه به پریت است تکه های پودر شده لاچورد را تحت فشار با صمغ مصنوعی میچسبانند و این نیز بدلی برای لاجورد است.

لاجورد

گاهی اوقات نیز جاسپر را رنگ کرده و به عنوان لاجورد بفروش میرسانند . البته با نام german lapis - یا  swiss lapis. یکی از راههای تشخیص رنگ شدگی این کانی قرار دادن قطعه ای از کانی در الکل غیر اشباع  یا اسید هیدرو کلریک رقیق و یا سوآب استون قرار داد که باعث حل شدن ماده رنگی و پدیدار شدن ترک ها میشود . در بعضی لاجورد های مصنوعی نیز لاجورد خرد شده را با مواد پلاستیکی مخلوط میکنند که در اینصورت میتوان با نوک فلزی داغ به مجمد مواد پلاستیکی پی برد .

لاجورد-سنگ لاجورد-لاجورد اصلی-سنگ آبی

در قدیم از لاجورد به عنوان ماده رنگی استفاده میشود و سقف کلیساها را با رنگ لاجوردی رنگ کرده اند.

این گوهر بصورت دامله تراش خورده میشود . 

طبیعت لاجورد سرد وخشک است . گذاشتن این سنگ روی چاکرای گلو برای گرفتگی سینه و گلو ، تقویت تار های صوتی ، درمان تیروئید و بیماریهای تنفسی نظیر برونشیت بسیار مفید است.

این سنگ آرامش بخش بوده و برای درمان عصبانیت ، استرس 
، هیجان و رفع بی خوابی تاثیر خوبی دارد .

همه نقدها

Leave a Reply