تورمالین - tourmaline

تورمالین - tourmaline

1- achroite : در یونانی به معنای بیرنگ است و نسبتا کمیاب است .

تورمالین-turmaline

2- dravite : به رنگ زرد قهوه ای و یا قهوه ای تیره دیده می شود . (نام آن از معدن drave گرفته شده است )و تورمالین منیزیم است

تورمالین-turmaline

3- indicolte : به تمام رنگهای آبی  با درجات مختلف دیده می شود .

تورمالین-turmaline

4- rubellite : در لاتین به معنی قرمز است و به رنگ صورتی تا قرمز با ته رنگ بنفش دیده می شود و بسیار با ارزش است .

تورمالین-turmaline

5- schorl : (تورمالین آهن)به رنگ سیاه و به عنوان جواهر سوگواری استفاده میشود .   رنگ سیاه را از عنصر آهن گرفته است.

تورمالین-turmaline

6- siberite : در اورال یافت شده و به رنگ آبی بنفش (یاس بنفش) دیده می شود .

    تورمالین-turmaline

7- : به همه درجات رنگ سبز دیده می شود .

تورمالین-turmaline

8- تورمالین چند رنگ یا هندوانه..

تورمالین-turmaline

بلورهای تورمالین دارای یک رنگ نادر هستند . بیشتر آنها در یک کریستال دارای سایه های گوناگونی از رنگهای مختلف هستند. مثلا ممکن است کریستال بیرنگ در قسمت انتهایی سیاه رنگ یا سبز رنگ شود 

تورمالین-turmaline

پدیده cat's eye در این بلور دیده میشود - بعضی بلورهای این کانی در نور تغییر رنگ دارند. جلای این کانی شیشه ای و در هنگام شکستن روغنی دیده میشود . 

پدیده حجالب در مورد این کانی اینست که اگر این کانی را گرم سپس سرد و مالش دهیم - کریستال تورمالین بار الکترونیکی میگیرد و سپس ذرات گرد و غبار را جذب میکند . این خاصیت توسط آقای dutch کشف شد. این بلور با تغییر دما ایجاد قطب الکتریکی میکند و از این بابت بسیار خاص است.

مهترین تورمالین بنام paraiba در معدن minas gerais برزیل یافت میشود .

تورمالین-turmaline

معادن دیگر در افغانستان - استرالیا- برمه - هند - ماداگاسکار و مالیوی و موزامبیک و نامیبیاو نپال و پاکستان و روسیه و نیجریه و..... قرار دارند.

رنگهای سبز و صورتی بسیار پرطرفدار هستند. در تراش بعلت چندرنگی بودن باید دقت شود که table موازی با محور کریستالی باشد و برای سنگهای کم رنگ باید طوری تراشیده شود که table عمود بر محور کریستالی باشد تا رنگ را پرنگتر نشان دهد.

در دمای 450 تا 650 بعضی از بلورها تغییر رنگ میدهند .

بعلت فرمول پیچیده این سنگ تولید مصنوعی آن تغریبا غیر ممکن است اما در هنگام خرید باید دقت کرد که بلورهای جایگزین به اشتباه خریداری نشود - مانند زبرجد!

تورمالین سبز متعادل کننده عواطف است و به شروع دوباره و فراموش کردن آسیب های گذشته کمک میکند.افسردگی را نیز از بین می برد.

تورمالین قرمز برای چاکرای قلب مفید بوده و قلب را تقویت میکند. افکار منفی را از بین می برد.

تورمالین آبی برای تقویت ریه ها و حنجره و تنظیم غدد هورمونی به ویژه تیروئید و غده تیموس استفاده میشود . این سنگ سرد کننده است و برای درمان سوختگی و التهاب مفید است.

تورمالین سیاه

این تورمالین از سنگهای پشتیبان قدرتند در برابر انرژی های منفی دیگران بشمار میرو و چشم زخم را دفع میکند .و همچنین امواج منفی دیگر اشیا را نیز میگیرد.

همه نقدها

Leave a Reply